Raport z Synodu o synodalności

Pragniemy poinformować, że została opublikowana synteza krajowa, która podsumowała diecezjalny etap Synodu o synodalności. Dokument syntezy może być zaproszeniem do rachunku sumienia, który każdy z nas powinien przeprowadzić, abyśmy mogli odkryć jaką rolę Duch Święty przygotował każdemu z wierzących, zatroskanych o los naszego Kościoła.  Z treścią syntezy można zapoznać się tutaj: synteza krajowa.

Wiele diecezji wraz z syntezą diecezjalną udostępniło informacje o ilości osób i parafii zaangażowanych w Synod. Analiza tych danych prowadzi do wniosku, że w Synod włączyło się od 215 tys do 270 tys wiernych. Absolutnie wyjątkowe okazała się Archidiecezja Krakowska, w której w Synod włączyło się 105 tys osób. Jak te liczby wyglądają w pozostałych diecezjach oraz na tle innych krajów Europy prezentuję tutaj: statystyki synodalne.

Oprócz Konferencji Episkopatu Polski syntezy krajowe publikują kolejne kraje na całym świecie. Zapoznanie się z perspektywą katolików w innych krajach, usłyszenie z czym oni się zmagają, jakie są ich obawy, marzenia i nadzieje może być ważną częścią procesu synodalnego. Wszystkie upublicznione syntezy krajowe, które udało mi się odnaleźć, znajdują się tutaj: Syntezy krajowe

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z tymi treściami.

Podobne wpisy