Spotkanie główne duszpasterstwa młodzieży KARP i projekt Filokalii

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na na najbliższą niedzielę (12 marca) na spotkanie główne duszpasterstwa młodzieży KARP. Spotkanie rozpocznie się Eucharystią o godz. 18.00. Bezpośrednio po niej odbędzie się spotkanie w salce parafialnej. Gościem będzie o. Brunon Koniecko OSB, podprzeor tyniecki. Opowie o modlitwie Jezusowej. W naszym domu gości prowadzi od 6 lat rekolekcje o tej modlitwie. Będzie okazja do poznania tej bardzo starej formy modlitwy. Zapraszamy do uczestnictwa!

Jednocześnie informujemy, że w najbliższym czasie Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec wyda I tom Filokalii, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Bardzo cieszymy się z tego faktu i zapraszamy wszystkich do korzystania z tego wielkiego dzieła. Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec, jako jedyne w Polsce, podjęło się przetłumaczenia tego dzieła w całości, które obejmuje 5 tomów. Filokalia to największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości Wschodniej. Obejmuje ponad 60 pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XV wieku, niemal wyłącznie greckich i bizantyńskich. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo filokalia znaczy bowiem miłość tego, co piękne i dobre. Pierwsze wydanie Filokalii powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura Filokalii ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego. W tym dziele znajdziemy także wskazania do praktykowania modlitwy Jezusowej. W związku z projektem wydania Filokalii powstaną także pewne inicjatywy, które mogą pomóc w rozwoju duchowym. Szczegóły zostaną podane w najbliższych tygodniach.

Podobne wpisy