W tynieckim kościele parafialnym ze względu na to, że jest to także kościół opactwa benedyktynów, odbywają się uroczystości pontyfikalne. Podczas nich Ojciec Opat ma prawo używania pontyfikaliów, czyli insygniów opackich, a więc mitry, pastorału i piuski oraz uroczystego stroju. Słowo pontyfikalia pochodzi od łac. pontifex, co znaczy papieski.

W naszym klasztorze uroczystości pontyfikalne odbywają się podczas najważniejszych obchodów w roku liturgicznym. Potrzebna jest wtedy większa asysta. Na zbiórki przychodzimy wtedy wcześniej, aby móc porozdzielać poszczególne funkcje.

Potrzebne są zwłaszcza następujące osoby: krucyferariusz, nawikulatriusz, turyferariusz, lektor, ministrant światła (2), ministrant ołtarza (2), kapelan mitry i pastorału.

Wykaz uroczystości pontyfikalnych w 2022 r.:

9 października – godz. 18.00 – Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła tynieckiego

1 listopada – godz. 10.30 – Uroczystość Wszystkich Świętych

godz. 15.00 – Nieszpory z procesją na cmentarz